Alopeetsia ehk juuste väljalangemine on levinud seisund, mis võib esineda igas vanuses ja soost inimestel üle maailma.
Kas oled kunagi mõelnud, miks osadel inimestel juuksed hõrenevad või on osaliselt kiilanenud? See võib olla nii füüsiliselt kui ka emotsionaalselt väljakutseid pakkuv ning mõjutada inimeste enesekindlust ja elukvaliteeti.
Kui Paljusid See Mõjutab
Vastavalt Maailma Terviseorganisatsioonile (WHO) on alopeetsia mõjutanud ligikaudu 2% maailma elanikkonnast. See tähendab, et umbes 160 miljonit inimest kogevad mingis vormis juuste väljalangemist.
Alopeetsia Erinevad Vormid
Alopeetsia võib ilmneda mitmel erineval viisil, alates kergest juuste hõrenemisest kuni täieliku kiilaspäisuseni. Siin on mõned levinumad alopeetsia vormid:
- Androgenic Alopecia: See on kõige tavalisem juuste väljalangemise vorm. Meestel põhjustab see tavaliselt juuste hõrenemist templite ja kukla piirkonnas, moodustades tuntud kiilaspäisuse mustrid. Naistel võib see põhjustada hõrenemist kogu peanaha ulatuses, kuid juuste piirjooned jäävad tavaliselt puutumata.
Hamilton-Norwood skaala on juuste völjalangemise klassifikatsiooni süsteem meestele.
Savin skaala on naiste androgeenilise alopeetsia ulatuse määramiseks.
Androgeense alopeetsia korral on geneetiline eelsoodumus sageli seotud suurenenud DHT (Dihüdrotestosteroon) hormooni tootmisega või juuksefolliikulite suurenenud tundlikkusega selle hormooni suhtes. DHT tekib testosterooni muundamise tulemusena ensüümi 5-alfa-reduktaasi toimel. DHT mõjutab peanaha juuksefolliikuleid, põhjustades nende järkjärgulist kahanemist ja lühendades juuste kasvutsüklit. See viib juuste hõrenemiseni ja lõpuks juuste väljalangemiseni. DHT muudab juuksefolliikulid tundlikumaks ja vähendab nende võimet kasvatada uusi juuksekarvu.
- Alopecia Areata: põhjustab juuste väljalangemist ümmarguste laikudena peanahal või kehal. Selle seisundi täpne põhjus pole täielikult teada, kuid arvatakse, et see on seotud immuunsüsteemi vale reageerimisega, kus keha hakkab ekslikult ründama oma juuksefolliikuleid. See võib mõjutada inimesi igas vanuses. Juuksed välja langeda kiiresti ja jätta nahale siledad, ümarad laigud, mis võivad olla üksikud või ühineda suuremateks aladeks. Kuigi juuksed võivad mõnel juhul iseenesest tagasi kasvada, võib see seisund olla ettearvamatu ja korduv, mõjutades erinevaid piirkondi. Mõnikord võib see mõjutada ka kulmude ja ripsmete kasvu.
- Alopecia totalis: See on alopeetsia vorm, kus kogu peanahk kaotab juuksed. See võib areneda pärast alopecia areata diagnoosimist või esineda iseseisva seisundina.
- Alopecia universalis: See on veelgi haruldasem juuste väljalangemise vorm, kus juuksed kaovad mitte ainult peanahalt, vaid ka kogu kehalt, sealhulgas kulmud, ripsmed ja muud kehaosad.
- Telogen effluvium: On äkiline juuste väljalangemine, mille põhjuseks võivad olla organismi erinevad põletikulised reaktsioonid, stress, rasedus jne. Kuid see on tavaliselt ajutine.
- Scarring (cicatricial) Alopecia: on juuste väljalangemise tüüp, mis tekib juuksefolliikulite hävimise tulemusel. Tavaliselt on selle põhjusteks infektsioonid, kemikaalid, põletused või autoimmuunhaigused. Juuste väljalangemine tihti püsiv, kuna ilma tervete juuksefolliikuliteta ei saa juuksed tagasi kasvada.
Mõjutavad Tegurid
Mitmed tegurid võivad mõjutada alopeetsia teket ja raskust. Mõned peamised tegurid hõlmavad:
- Geneetika: Geneetiline eelsoodumus on oluline tegur, eriti androgeense alopeetsia puhul.
- Hormoonid: Hormonaalsed muutused võivad mängida olulist rolli juuste väljalangemises, eriti naistel menopausi ja raseduse ajal.
- Autoimmuunhaigused: Mõned autoimmuunhaigused võivad põhjustada alopeetsiat, nagu alopecia areata.
- Stress: Emotsionaalne või füüsiline stress võib mõjutada juuste kasvu tsüklit ja põhjustada juuste väljalangemist.
- Toitumine: Ebapiisav toitumine või toitainete puudus võib mõjutada juuste tervist ja põhjustada juuste väljalangemist.
Õnneks on tänapäeval erinevaid lahendusi juuste väljalangemise probleemile, kirjutasin põgusalt nende kohta selles blogi postitusest.
Loe rohkem SMP ehk trihhopigmentatsiooni kohta.